четвъртък, 14 октомври 2010 г.

Гости от Лондон

Докосване на душата, магия и страст

Турнето на Лондонския български хор премина като гласовита народна песен през България, а нашенци след него дълго ще се чудят това явление българско ли е, английско ли е, щом в него пеят също германци, ирландци, японки. Че и един 77-годишен индиец - Нарендра Котиян, който бие тъпана в хора. На всичкото отгоре е и добър певец и отдавнашен познавач на българската народна музика, та комай няма да му се опрат и нашите фолклористи.
Уникалното е, че в хора се пее акапелно само автентичен български фолклор и обработки от български композитори като Кирил Тодоров, Красимир Кюркчийски, Петър Льондев и др. Това обяснява и растящата му популярност във Великобритания, наградата на Би Би Си през 2006 г. за некласически хор на годината, участието му в концерт като бекграунд на групата на джазмена Питър Кинг и други престижни изяви в страната.

За 10 години имат над 60 песни,

предимно тракийски, пирински и шопски. У нас след концерт репертоарът беше доизпяван на лека почерпка с местни музиканти и фенове на хора в Пловдив, Копривщица, Стара Загора и Банско.
Старозагорката Десислава Стефанова, която е негов основател и художествен ръководител, отново се изяви като надарена певица, особено с родопската песен "Калиманку Денку, мари". Успехите й с хора се дължат на личните й качества и на опита й като възпитаничка на Теньо Желязков в детския народен хор "Загорче" и като солистка в ансамбъл "Филип Кутев".
В турнето се открояват и песните "Кавал свири, мамо" с ефектното редуване на бавно и бързо темпо, "Прощавай, мамо" на Кирил Тодоров, "Дамянинка" на Филип Кутев и др. Чудесен е и акапелният първообраз на "Чумпилче" на К. Тодоров, известна у нас в изпълнение с оркестров фон на детския вокален квартет "Розов свят" с художествен ръководител Веселин Божков към Народно читалище "Св. Климент Охридски - 1858" в Стара Загора. Децата пяха за хора на безплатния му концерт в театър "Гео Милев".

Няма коментари:

Публикуване на коментар